ماجرای "همای سعادت" در لوگو و پرچم تیم پرسپولیس

این روزها که مشاهده پرنده همای سعادت در طالقان مورد توجه مردم قرار گرفته است نگاهی به نقش این پرنده اسطیری در لوگوی پرسپولیس انداختیم.

primary_image
کد خبر : ۲۲۷۱۰۲
لینک کوتاه کپی شد
0

وقت صبح- همای سعادت، پرنده‌ای افسانه‌ای در فرهنگ ایرانی، نماد خوشبختی و سعادت است که در لوگوی باشگاه پرسپولیس نیز به چشم می‌آید.

این پرنده که در شاهنامه فردوسی نیز به آن اشاره شده، در ادبیات فارسی نماد قدرت، صلابت و پیروزی نیز به حساب می‌آید.

حضور همای سعادت در لوگوی پرسپولیس، به تاریخ و افتخار این باشگاه ریشه دار اشاره دارد.

همای سعادت به عنوان نمادی از امید و آرزو برای هواداران پرسپولیس نیز به حساب می‌آید.

همای پرسپولیس

در واقع، همای سعادت به عنوان پلی بین گذشته، حال و آینده باشگاه پرسپولیس عمل می‌کند و هویت و اصالت این باشگاه را به هوادارانش نشان می‌دهد.

تاریخ لوگوی پرسپولیس

اولین لوگو باشگاه یک فروهر بود. نماد فروهر در تاریخ ایران باستان زرتشتی که به نماد زندگی شهرت دارد، شخصیتی مردانه را به شکل شیر که همان آنزو است با دو بال باز و حلقه‌ای در دست‌نشان می‌دهد. یک خدای بال‌دار زرتشتی.

در وسط یک قاب خلاقانه از گل‌های نیلوفر قرمز (از نشان تیم شاهین الهام گرفته شده بود) قرار داشت نام باشگاه را در خود جای‌داده بود. 

آرم‌های بعدی فروهرها را حذف کردند و ترجیح دادند از دیگر عناصر معماری موجود در تخت‌جمشید مانند موجودات حکاکی شده در بالای سرستون‌های آن استفاده کنند.

پرنده همای سعادت یکی از آنها بود و یک جام نیز اضافه شد.

همای سعادت در تخت جمشید

طرح‌های جدیدتر در تسخیر قدرت تخت‌جمشید به‌عنوان یک مکان، با ستون‌های سر به فلک کشیده و مجسمه‌های پر ابهتش، بهتر عمل می‌کردند. بااین‌حال آنها روح نداشتند.

آنها موضوع معماری را به معنای واقعی کلمه با خطوط خام ساخته شده و با ضخامت ضربه‌های مختلف درک کردند. 

۱
ارسال نظر