تصاویر/ مسجد جن کجاست؟ جایی که جنیان اسلام آوردند!

مسجد جن معروف‌ترین و قدیمی‌ترین مساجد در مکه است، مسجد جن محل نزول سورۀ جن بر حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) است.

asdasd
کد خبر : ۲۲۴۳۹۹
لینک کوتاه کپی شد
0

به گزارش وقت صبح، در مورد مسجد جن می‌گویند که هنگامی که پیامبراکرم در بازگشت از طایف در این محل استراحت کرد و آغاز به تلاوت کردن قرآن و عبادت کرد، جمعی از جنیان با گوش دادن آیات قرآن ایمان آوردند. 

در آیات نخست سوره جن به این مسئله یعنی ایمان اوردن جنیان اشاره شده است. 

حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) بعدها چند دفعه همراه با عبدالله بن مسعود به این جا می‌آمدند و آیات قرآن را بر آن طایفه می‌خواندند. 

نام‌های دیگر مسجد جن

از نامهای دیگر این مسجد «مسجد الحرس» است. این نام از آن جهت است که صاحب الحرس، که در مکه گشت شبانه داشت، به این محل می‌آمد و در آن جا با عرفا، صورت‌های شناخته شده و برگزیده قبائل و حراس دیگر، از شعب عامر و ثنیة المدنیین، دیدار می‌کرد. 

نام‌گذاری آن به مسجد جن برای روابطی است که با سوره جن دارد. 

مسجد جن جایی است که جنیان اسلام آورده بودند.

موقعیت مسجد جن

مسجد جن در پائین کوه حجون، به طرف حرم، حدود پنجاه متر بعد از پل حجون و در حواشی قبرستان حجون واقع هست. 

خیابان کوچکی در کنار و غرب این مسجد با اسم «شارع مسجدالجن» موجود است که هنوز تابلوی قدیمی آن بر دیوار نصب هست. شرق آن هم خیابان مسجدالحرام هست و مسجد جن تقریبا در محلّ تلاقی این دو خیابان واقع شده است. 

از تاریخ بنای نخست این مسجد اطلاعی در دست نیست، ولی می‌دانیم که مسجد در قرن دوم و بعد از آن سرِ پا بوده، به همین نام شناخته می‌شده و مورّخان در زمان قرون مختلف از آن یاد نموده‌اند. 

محل فعلی مسجد، در محلّ قبلی آن است و در بازسازی جدید مساحت آن به ۶۰۰ متر مربع رسیده است. 

بنای مسجد مستحکم است و مناره‌ای در رکن شمال شرقی دارد. گفتنی است که مسجد مذکور، از سال ۱۴۲۰ بار دیگر خراب و بازسازی شده است. 

منبع: بیتوته

۰
ارسال نظر