پادکست/ چرا لباس های نو را باید قبل از پوشیدن شست؟

برخی از فروشگاه‌ها از شمع، عطر، یا رایحه‌های دیگری استفاده می‌کنند که حتی اگر کسی لباس را امتحان نکرده باشد، می‌تواند روی پارچه اثر بگذارد

asdasd
مدت مطالعه :

به گزارش وقت صبح به نقل از ایندپندنت، نو بودن لباس به معنی تمیز بودن آن نیست.

پادکست این مطلب را با صدای آیدین دستیاری بشنوید:

پژوهشگران در هر تحقیق جدید به یافته‌های معتبرتری برای اثبات این ادعا دست پیدا می‌کنند تا ما را قانع کنند که سلامت را فدای اتوی خوب و خوش ایستی لباس نو نکنیم.

کارشناسان می‌گویند همیشه لباس‌های تازه خریداری‌شده را پیش از اینکه بپوشید باید بشویید، زیرا هیچ‌وقت نمی‌دانید چه چیزی ممکن است روی آن‌ها پنهان‌ شده باشد.

به گزارش نیویورک پست، کیم رومین، یکی از پژوهشگران آزمایشگاه کارخانه مواد شوینده «تاید» در آمریکا، درباره واقعیت ناخوشایند لباس‌های نو، که قبل از خرید دیگران نیز امتحان کرده‌اند، می‌گوید: «بدن انسان به‌طور طبیعی در طول روز خاک بدن تولید می‌کند. به‌طور متوسط، این مقدار حدود یک لیتر عرق، ۴۰ گرم سبوم [روغن‌های بدن]، ۱۰ گرم سلول‌های پوست، و ۱۰ گرم نمک است.»

مجموعه این‌ها، که «خاک‌ بدن» خوانده می‌شود، ممکن است از افرادی که لباس‌های نو را لمس می‌کنند به شما منتقل شود.

او توضیح داد: «اگر لباس نو قبل از پوشیدن شسته نشود، مواد مذکور و مواد شیمیایی بالقوه ممکن است برای پوست حساس تحریک‌کننده باشند.»

ماریلی نلسون، یکی از بنیان‌گذاران مارک تمیزکننده غیرسمّی Branch Basics در مینیاپولیس، مینه‌سوتا و متخصص مواد و مشاور محیط‌زیست و خانه سالم، می‌گوید لباس‌های کاملا نو ممکن است آماده پوشیدن به نظر برسند، اما آن‌هایی که از مواد مصنوعی ساخته‌شده‌اند «امکان دارد آلوده به VOCهای مضر [ترکیبات آلی فرار] ناشی از رنگ‌آمیزی، فرمالدئید، و مواد شیمیایی مربوط به پارچه باشند.»

او افزود: «پارچه‌ها آلودگی را از فرایند تولید، انبارداری، حمل‌ونقل، و فروشگاه‌هایی که در آن به نمایش گذاشته می‌شوند نیز دریافت می‌کنند. شستن قبل از پوشیدن بسیاری از این آلودگی‌ها را کاهش می‌دهد و از بین می‌برد.» 

کد خبر : ۲۱۸۹۵۶
لینک کوتاه کپی شد
0
۴
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان