پرده برداری از دلیل بروز سکته در افراد مبتلا به کووید-۱۹

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی تلاش کردند تا دلیل افزایش سکته را در افراد مبتلا به کووید-۱۹توضیح دهند.

asdasd
کد خبر : ۱۰۲۹
لینک کوتاه کپی شد
0

شاید پژوهش جدیدی که در "دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس"(UCLA) انجام شده است، بتواند این موضوع را توضیح دهد که چرا کووید-۱۹ به افزایش خطر سکته منجر می‌شود.

اگرچه کووید-۱۹ ابتدا با نشانه‌های شدید تنفسی شناسایی شد اما این ویروس به بروز سکته در جوانانی منجر شده است که عوامل خطر شناخته‌ شده‌ای ندارند.

در هر حال، اطلاعات کمی در مورد افزایش خطر سکته ناشی از وجود کروناویروس در دسترس است.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس برای کسب اطلاعات بیشتر، از یک مدل سیلیکونی چاپ سه‌بعدی رگ‌های خونی مغز استفاده کردند تا نیروی حاصل از فشار آوردن خون درون را درون رگی که به صورت غیرعادی باریک شده است، شبیه‌سازی کنند.

دکتر "جیسون هینمن"(Jason Hinman)، از پژوهشگران این پروژه گفت: جریان خون مستقیما بیان ACE2 را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مدل‌ها به پژوهشگران کمک کردند تا از همان نیرویی که طی عفونت ناشی از کووید-۱۹ به رگ‌های خونی وارد می‌شود، تقلید کنند.

آنها مولکول‌های چربی تولید کردند که حاوی پروتئین‌های خوشه‌ای بودند که کروناویروس از آنها برای اتصال به ACE2 استفاده می‌کند.

پژوهش‌های پیشین نشان داده بودند که کروناویروس به سلول‌های اندوتلیال در اندام‌های دیگر متصل می‌شود اما مشخص نبود که این اتفاق در مغز هم رخ می‌دهد.

هینمن گفت: یافته‌های این پژوهش می‌توانند میزان افزایش سکته مغزی را در افراد مبتلا به کووید-۱۹ توضیح دهند.

پژوهشگران قصد دارند بررسی‌های خود را با استفاده از کروناویروس زنده در مدل چاپ سه‌بعدی رگ‌های خونی انجام دهند تا نتایج بررسی کنونی بیشتر مورد تایید قرار بگیرند و مشخص شود که کدام یک از بیماران کووید-۱۹ بیشتر در خطر ابتلا به سکته مغزی قرار دارند.

منبع:ایسنا

۰
ارسال نظر