زمان شروع واکسیناسیون وسیع کرونا در ایران

دکتر فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آخرین جزییات واکسن ایرانی کووید ۱۹ را پرده برداری کرد.

asdasd
مدت مطالعه :

دکتر فرید نجفی امروز در حاشیه جشنواره پژوهشی ابوریحان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جمع خبرنگاران در رابطه با آخرین وضعیت واکسن ایرانی کرونا، اظهار کرد: در حال حاضر چندین شرکت ایرانی وارد مراحل ساخت واکسن ایرانی شده‌اند که یکی از آنها یعنی شرکت "شفا فارمد" مجوزهای لازم را از سازمان غذا و دارو و کمیته ملی اخلاق اخذ کرده و ظرف روزهای آینده فاز اول بالینی آن آغاز شده و بعد از آن در صورت موفقیت فازهای دوم و سوم نیز اجرایی خواهد شد.

وی عنوان کرد: اگر مشکلی نباشد پیش بینی ما این است که خرداد ماه فاز سوم یعنی واکسیناسیون وسیع آغاز می‌شود.

نجفی با اشاره به موضوعاتی که درباره ‌ی عدم انتشار اطلاعات علمی واکسن ایرانی مطرح می‌شود، گفت: بخشی از این موضوع به بحث محرمانگی محصولات علمی برمیگردد که در تمام دنیا به همین شکل است، چراکه واکسن محصول فکر و دانش یک تیم تحقیقاتی بوده و در تمام دنیا نیز جزییات تولید واکسن به دلیل حفظ مالکیت معنوی و پروسه دانشی آن منتشر نمی‌شود. با این حال می دانیم که واکسن ایرانی از تکنولوژی ویروس غیرفعال استفاده کرده و این کلیت قضیه است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در مرحله اول فاز بالینی، واکسن ایرانی تقریبا همه مجوزها داده شده و مراحل اجرایی آن در حال طی شدن است، اظهار کرد: ظرف یک هفته تا ١٠ روز آینده داوطلبان به صورت رسمی وارد مطالعه شده و واکسن را دریافت می‌کنند؛ بعد از اتمام فاز اول نتایج و اطلاعات علمی آن حتما اطلاع‌رسانی می‌شود و در دسترس محققان و مراکز علمی و بین‌المللی تصمیم‌گیر قرار داده می‌شود.

منبع: ایسنا

کد خبر : ۱۳۹۹
لینک کوتاه کپی شد
0
۰
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان