یک دوزیست ۲۴۶ میلیون ساله ترسناک سر از زمین بیرون آورد+ عکس

یک گونه جدید از خانواده دوزیست توسط تیمی از دیرینه شناسان کشف شده است؛ این جانوران که در دوران تریاس اولیه، حدود ۲۴۹ میلیون سال پیش، در سیاره ما پرسه می‌زدند.

asdasd
کد خبر : ۲۲۵۷۳۱
لینک کوتاه کپی شد
0

به گزارش وقت صبح، یک گونه جدید از خانواده دوزیست Temnospondyl توسط تیمی از دیرینه شناسان از دانشگاه فدرال دو پامپا، دانشگاه فدرال واله دو سائو فرانسیسکو، دانشگاه پرینستون و دانشگاه هاروارد توصیف و معرفی شده است. گونه‌های دوزیست Temnospondylکه به تازگی شناسایی شده‌اند، در دوران تریاس اولیه، حدود ۲۴۹ میلیون سال پیش، در سیاره ما پرسه می‌زدند.

این حیوان باستانی با نام Kwatisuchus rosai تقریباً ۱.۵ متر طول داشت. این گونه متعلق به Benthosuchidae، گروه کوچکی از دوزیستان غول پیکر کروکودیل بوده است که در دوره تریاس زندگی می‌کردند.

این موجودات عمدتاً آبزی بودند و در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها زندگی می‌کردند. گاهی حتی طول آنها تا ۲.۵ متر می‌رسید و اکنون هیچ خویشاوند زنده‌ای ندارند. تحلیل فیلوژنتیک رابطه جنس جدید را با دودمان trematosaurian تایید می‌کند که نزدیک به جنس Benthosuchus است.

ترسناک

جمجمه فسیل شده Kwatisuchus rosai در آگوست 2022 در یک سازند سنگی رسوبی در ریو گراند دو سول برزیل یافت شد. بنا برگفته محققان این جانور در شرایطی زندگی می‌کرد که در اثر بزرگترین انقراض دسته جمعی تاریخ سیاره از بین رفت. با این حال از آنجایی که دوزیستان Temnospondylبا استرس زیاد سازگار بودند انواع مختلفشان در سراسر زمین پراکنده شدند و امروزه به دانشمندان کمک می‌کنند تا بفهمیم که انقراض‌ها چگونه روی سیاره تأثیر گذاشته و چگونه می‌توانیم اثرات آنها را امروز درک کنیم.

دوزیست 246 میلیون ساله از زمین بیرون آمد!

دیرینه‌شناس دانشگاه فدرال واله دو سائو فرانسیسکو، گفت:«این گروه متنوع‌ترین گروه از چهارپایان اولیه بود که در هر قاره روی زمین یافت و ثبت شده است.» Temnospondylها از بزرگترین انقراض دسته جمعی تمام دوران جان سالم به در بردند و سابقه گسترده‌ای در دوره‌های زمین‌شناسی دارند.

منبع: خبرآنلاین

۰
ارسال نظر