حق پرستاری بهزیستی اردیبهشت 1403 قطع شد؟

حق پرستاری معلولان بهزیستی، مستمری است که ماده ۷ قانون حمایت از معلولان بر آن صراحت دارد اما در حال حاضر الان فقط مبلغ ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به این خانواده‌ها پرداخت می‌شود.

asdasd
کد خبر : ۲۳۱۰۲۶
لینک کوتاه کپی شد
2

به گزارش وقت صبح، سازمان بهزیستی به دنبال اختصاص و افزایش حق پرستاری به افراد نیازمند است اما گویا سیاستگذاران نظام رفاهی و مالی آنگونه که باید به این حق توجه نکرده‌اند.

(دوشنبه 7 خرداد) بیشتر بخوانید: فوق العاده خاص کارکنان نظام سلامت چقدر تصویب شد؟

(به روزرسانی : 3 خرداد) 

به گزارش اینتیتر، بررسی ها نشان می دهد سازمان هدفمندی یارانه ها سرانجام با به روز شدن لیست مددجویان سازمان بهزیستی که مستمری فروردین و اردیبهشت خود را دریافت نکرده بودند، اقدام به پرداخت معوقات نمود.

همچنین خبر می رسد بودجه حق پرستاری و کمک هزینه لوازم بهداشتی معلولان نیز تخصیص داده شده و به زودی واریز خواهد شد.

واریز یارانه کالابرگ خرداد 1403 به کجا رسید؟

حق پرستاری به منظور کمک به بهبود سلامت فرد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید، بسترگرا و ضایعه نخاعی سینه‌ای، کمری و گردنی به او یا سرپرست، همسر یا قیمش پرداخت‌ می‌شود.

مشخصات حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دارای معلولیت از جمله ۳۳ هزار فرد دارای ضایعه نخاعی در بانک اطلاعاتی کمیسیون پزشکی بهزیستی ثبت شده‌ که سه درصد آنها دارای معلولیت شدید و خیلی شدید هستند.

براساس گزارش ایرنا، نکته تاسف بار اینجاست که سالانه ۲۵۰۰ نفر دارای ضایعه نخاعی به این لیست اضافه می‌شوند.

خبر فوری نوشت: مدیر کمپین معلولان گفت: براساس گزارشات رسیده به کمپین معلولان و نظرسنجی کانال اخبار مددجویان بهزیستی و کمیته امداد، مستمری حدود ۲۰درصد از مددجویان سازمان بهزیستی، از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها قطع شده است

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ ردیف اعتباری جداگانه برای قانون حمایت از حقوق معلولان در نظر نگرفت و اعتباراتِ مربوط به این قانون را در اعتبارات کل سازمان بهزیستی دید، که این اقدام مشکلِ کمبودِ بودجه‌ی اجرای قانون را بیش از پیش افزایش داد.

بخوانید: یارانه طرح یسنا 3 میلیون تومانی به چه کسانی می رسد؟

در طول این سالها، افراد دارای معلولیت به‌عدم اجرایِ موادِ قانون حمایت از معلولان معترض بوده‌اند.

آن‌ها بارها بابتِ‌عدم اجرای ماده ۲۷، ناچیز بودنِ مستمری‌ها، مبلغِ بسیار کم حق پرستاری، بی‌توجهی به مواد مربوط به اشتغال معلولان و غیره اعتراض کرده‌اند. 

بهروز مروتی (فعال حقوق معلولان و مدیر کمپین معلولان) از حذف مستمریِ بسیاری از معلولان خبر داده است. 

وی گفت: تا سال گذشته واریز مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، مستقیما توسط این دو نهاد انجام می‌شد اما براساس بند ۲ تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۳، واریز مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی از امسال به عهده سازمان هدفمندی‌سازی یارانه‌هاست.

به این صورت که کمیته امداد و بهزیستی فهرست مددجویان مشمول مستمری را به سازمان هدفمندی ارائه و سپس این سازمان اقدام به انتقال وجه به حساب مددجویان می‌کند. 

به گفته‌ی این فعال حقوق معلولان، ماه گذشته مستمری چند ده هزار مددجوی سازمان بهزیستی - که تا اسفند سال گذشته مستمری دریافت می‌کردند - بدون هیچ دلیلی قطع شد. 

مروتی ادامه داد: پیگیری کمپین حکایت از این داشت که سازمان هدفمندی به دلیل ابهام برخی حساب‌ها اقدام به قطع مستمری آن‌ها نموده است.

به طور مثال، مددجویانی که به دلیل سن خیلی پایین، مستمری‌شان به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شد، از جمله مشمولان این قطعی مستمری بودند. 

مدیر کمیپین معلولان گفت: بهزیستی پیگیر شد و با ورود دیوان محاسبات به موضوع، به نظر می‌رسید که مشکل حل شده و قول پرداخت مستمری فروردین ماه به آن دسته از مددجویانی که مستمریشان در ماه گذشته قطع شده بود، داده شد. 

وی افزود: در حالی که تصور می‌شد مشکل حل شده، مستمری اردیبهشت مددجویان بهزیستی با یک هفته تاخیر نسبت به تاریخ اعلامی خود سازمان هدفمندی و مددجویان کمیته امداد، واریز شد و پس از آن بود که سیل عظیم گزارشات حکایت از قطع فله‌ای مستمری مددجویان بهزیستی دارد. 

مروتی بیان کرد: سازمان هدفمندسازی می‌بایست فهرست مددجویان را از بهزیستی بگیرد و به بانک بدهد، همین. اما با تکرار قطع مستمری در دو ماه متوالی، گویا اتفاقات جدیدی در شرف وقوع است! 

این فعال حقوق معلولان افزود: اگرچه برای اکثر مددجویانی که در فروردین مستمری نگرفته بودند، واریزی انجام شد، اماعدم واریز مستمری فروردین‌ماه برای برخی و همچنین قطع مستمری اردیبهشت گروه دیگری از مددجویان بهزیستی، شائبه قطع هدفمند مستمری مددجویان بهزیستی توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها را قوت می‌بخشد، که امیدواریم سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نسبت به مشکلات پیش آمده پاسخگویی و شفاف‌سازی نماید. 

۱
ارسال نظر
  • ناشناس

    ۲۰خردادشدوحق پرستاری اردیبهشت واریزنشدبسه این همه دروغ

  • ناشناس

    چراحق پرستاری اردیبهشت واریزنمیشه اصلا بفکر معلولین نیستین شما چه انسان‌هایی هستین دیگه بااین همه بدبختی باید بدبختی اینوهم بکشیم