خبر خوش/ زمان ترخیص خودروهای وارداتی اعلام شد

وزیر فعلی صمت قرار است تا پایان آذر سال 1402 تمام خودروهای وارداتی به متقاضیان آن‌‎ها را تحویل دهد.

asdasd
کد خبر : ۲۰۲۱۵۸
لینک کوتاه کپی شد
0

به گزارش وقت صبح به نقل از تجارت نیوز؛ گرچه خودروهای وارداتی هنوز به بازار نرسیده‌اند، اما پیش‌فروش آن‌ها در اسفند ماه سال گذشته صورت گرفته و حدود 31 هزار نفر در صف خرید قرار گرفته‌اند. حال این خودروها چه زمانی تحویل مشتریان می‌شود؟

پس از گذشت 18 ماه از آزادسازی واردات خودروهای نو و وعده‌های رضا فاطمی‌امین، وزیر سابق صمت، مبنی بر واردات 100 هزار دستگاه خودرو تا پایان سال 1401 و واردات 200هزار دستگاه خودرو تا پایان سال 1402 این بار در دوره وزارت عباس علی‌آبادی، وزیر فعلی صمت، قرار است تا پایان آذر سال 1402 تمام خودروهای وارداتی به متقاضیان آن‌‎ها تحویل داده شود.

بیشتر بخوانید: خبر مهم برای متقاضیان خودرو/ بشتابید تا جا نمانید

تحویل 31 هزار خودرو به متقاضیان تا پایان آذر

مهدی ضیغمی، معاون وزیر صمت، روز گذشته در نمایشگاه روایت پس از تحویل تعداد انگشت‌شماری از خودروهای وارداتی به متقاضیان اعلام کرد: 33 هزار نفر برای خودروهای وارداتی ثبت‌نام کرده بودند که 2000 نفر انصراف دادند.

اکنون باید تعهداتمان را نسبت به 31 هزار نفر پاسخ‌گو باشیم که این خودروها تا آخر آذر تحویل داده شود. فکر نمی‌کنم واردات 200 هزار خودرو تا پایان سال محقق شود، اما پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال رکورد واردات خودرو شکسته شود.

واردات خودرو از تیرماه امسال به شکل قطره‌چکانی در حال انجام است و هر روز اخبار و تصاویر پراکنده‌ و گوناگونی از گمرکات و راهداری‌های کشور منتشر می‌شود که تعدادی خودروسوار بر یک خودروبر در حال انتقال به گمرکات کشور هستند.

با توجه به سرعت پیشرفت فرآیند واردات خودرو می‌توان گفت که احتمال رخ دادن این اتفاق تا پایان آذرماه کمی بعید است مگر آن‌که عزم و اراده دولت برای واردات خودرو و پیگیری مشکلات آن تغییر کند.

وعده‌های مسئولان طی دو سال گذشته خوش‌بینانه بود

از آغاز وزارت فاطی‌امین و وعده‌های عجیب و غریب او تعداد زیادی از کارشناسان و فعالان صنعت خودرو در قالب‌های گوناگون انجام‌ناپذیر بودن این وعده‌ها را گوشزد کردند؛ اما مسئولان بدون هیچ توجهی به انتشار اخبار غیرکارشناسی از واردات خودرو ادامه دادند.

یکی از اصلی‌ترین دلایل رکود حاکم بر بازار در دو ماه اخیر به اعتقاد بسیاری از کارشناسان عدم اعتماد مردم به وعده‌های حاکمیت برای واردات خودرو است.

وعده تحویل 31 هزار خودروی وارداتی در شرایطی گفته شده که هنوز یک ماه از ارائه آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده توسط دولت به مجلس نمی‌گذرد. و تعداد زیادی از نمایندگان مجلس در لایو‌های اینستاگرامی خود از واردات خودروهای کارکرده توسط اشخاص حقیقی و حقوقی خبر می‌دهند.

با این اوصاف می‌‎توان گفت که به نظر مسئولان دولت و نمایندگان مجلس همه چیز رو به بهبود است. و احتمالاً تا پایان سال هیچ‌گونه مشکلی از نظر تنوع، نظام عرضه و تقاضا و قیمت‌گذاری در بازار خودرو وجود نخواهد داشت.

۰
ارسال نظر