42 روش جادویی برای پس انداز کردن

بسیاری از ما ازجمله کسانی هستیم که همیشه دوست داریم پس انداز داشته باشیم اما هرگز موفق نمی‌شویم. درست است که شرایط اقتصادی کشور به‌ویژه در سال های اخیر به‌گونه‌ای شده که امکان پس انداز کردن را دشوار می‌سازد.

asdasd
کد خبر : ۱۴۵۹۱۱
لینک کوتاه کپی شد
0

به گزارش وقت صبح به نقل از روزیاتو؛ اما روش هایی وجود دارد که دانستن و رعایت آنها می‌تواند به کارتان بیاید تا درصورت برخوردن به مشکلات احتمالی پشتوانه مالی داشته باشید.

۱. یک حساب اضطراری باز کنید

باید به اندازه‌ای در حساب پس‌انداز خود پول داشته باشید که اگر مجبور شدید به هر دلیلی بین سه تا شش ماه از جیب بخورید، هزینه‌هایتان تأمین شود. خانواده‌های کم‌درآمدی که در حساب اضطراری خود پول دارند، نسبت به خانواده‌های مرفهی که اصلا پس‌انداز ندارند، در وضعیت بهتری به‌سر می‌برند.

۲. بودجه‌ بندی کنید

اگر به‌دنبال راه آسانی برای تعیین بودجه‌ خانوار می‌گردید، بهتر است در اولین روز ماه رسید همه‌ چیزهایی را که می‌خرید داشته باشید؛ از رسید رستوران، سوپرمارکت، درمانگاه گرفته تا قبض شارژ ساختمان که مدیر یا سرایدار آپارتمان به شما می‌دهد. در پایان ماه به‌روشنی خواهید دانست که در طول ماه چه مقدار خرج کرده‌اید.

۳. به‌جای کارت اعتباری از اسکناس استفاده کنید

وقتی کارت اعتباری به همراه داشته باشید، ممکن است حساب خرجی که می‌کنید از دستتان در برود. بهتر است مقدار معینی اسکناس داخل کیف پول بگذارید و برای خریدهای خود مرز تعیین کنید. با این روش، وقتی پول داخل کیف تمام شد، می‌دانید که دیگر راه برگشتی برایش نیست!

۴. برای آتیه‌ی خود پس‌انداز کنید

فرق است بین پس‌انداز و پس‌انداز برای آتیه. پس فقط کارتان این نباشد که کمتر خرج کنید و به خودتان گرسنگی بدهید، بلکه پول را در حساب پس‌انداز بگذارید تا هنگام بازنشستگی و نیاز به کارتان بیاید.

۵. به صورت خودکار پس‌انداز کنید

پس‌اندازهای خودکار راحت‌ترین و مؤثرترین راه برای پس‌انداز هستند، چراکه پول را از جلوی چشم شما دور نگه می‌دارند. منظور از پس‌انداز خودکار این است که از کارفرمای خود درخواست کنید که از حقوق ماهیانه‌تان مقداری را کسر کند و آن را به حساب پس‌انداز یا بازنشستگی‌تان واریز کند. از مسئول منابع انسانی اداره‌ی خود بپرسید چطور می‌توان این کار را کرد یا می‌توانید از بانکی که در آن حساب دارید هم درخواست کنید از مقدار حقوق پرداختی‌تان کسر و به حساب پس‌اندازتان واریز کند. هرچه پول از جلوی چشمان‌تان دورتر باشد، کمتر خرجش خواهید کرد.

۶. برای پس‌انداز کوتاه‌ مدت هدف‌گذاری کنید

هدفتان این باشد که هفته‌ای پنجاه‌هزار تومان کنار بگذارید. با پس‌انداز کوتاه‌مدت خیلی بهتر می‌توان به‌ موفقیت مالی دست یافت، تا اینکه عهد ببندید هر ساله مقدار مشخصی پس‌انداز کنید.

۷. هرچه زودتر برای بازنشستگی‌تان شروع به پس‌انداز کنید

ممکن است بیست‌و‌پنج‌ساله باشید و به این توصیه بخندید و بگویید چهل سال فرصت دارم. اما اشتباه نکنید! اتفاقا وقت پس‌انداز برای بازنشستگی از همین دوره‌ جوانی است. اگر از حالا شروع به پس‌انداز کنید، با احتساب نرخ سود، در شصت سالگی اگر نگوییم ثروتمند شده‌اید، اما از رفاه برخوردار خواهید بود.

۸. بیمه‌ عمر یا تأمین اجتماعی یادتان نرود

این نکته هم برای آتیه خوب است. اگر کارمند دولت نیستید و یا به صورت خوداشتغالی کار می‌کنید، می‌توانید با پرداخت حق‌ بیمه، آتیه‌ خود و خانواده‌تان را تضمین کنید.

۹. از پول‌های بادآورده حداکثر استفاده را بکنید

این پول‌ها ممکن است از راه ارث‌ و‌ میراث، یا برنده‌شدن در قرعه‌ کشی به‌دست شما برسند. مقداری از آنها را به زخم زندگی خود و نیازمندان محروم بزنید و بقیه‌اش را پس‌انداز کنید.

۱۰. عمده خرید کنید

مواد شوینده گالنی به صرفه‌تر از ظرف‌های کوچک است. یک جعبه ۱۰ تایی دستمال کاغذی یک بسته جایزه دارد. علاوه بر این هر روز کالاها گران می‌شود. خرید عمده به معنای خرید زیاد نیست بلکه به این معنی است که کالاهای مصرفی که هر روز به آنها احتیاج دارید را به شکل عمده و مصرف چند ماه بخرید. آهسته و پیوسته پیش بروید.

۱۱. قلک فقط برای بچه‌ها نیست

پول خردها را داخل قلکی بیندازید و ببینید طی یک سال چه مقدار خواهد شد. (البته مسلما امروز دیگر منظور از پول خرد، فقط سکه نیست.) حتما تعجب خواهید کرد. آن را هم به حساب پس‌اندازتان واریز کنید.

۱۲. از قاعده‌ ۲۴ ساعت استفاده کنید

این قاعده شما را ملزم می‌کند که از خرید کالاهای گران یا خرید از روی هوا و هوس جلوگیری کنید. حداقل طی یک ۲۴ ساعت، به تمام چیزهای غیرضروری که خریده‌اید، فکر کنید. این قاعده هنگام خرید آنلاین بیشتر به کارتان می‌آید، چراکه می‌توانید اقلامی را که چشم‌تان گرفته‌، در سبد کالا قرار بدهید تا بعدا آن‌ها را بخرید.

۱۳. برابر با پاداشی که به خودتان می‌دهید پس‌انداز هم بکنید

هزینه‌ خریدها را با مقدار پول پس‌انداز‌شده‌تان تطبیق دهید. برای نمونه اگر طی مسیری در یک روز گرم تابستانی، خودتان را به آب‌میوه‌ خنک مهمان می‌کنید، همان اندازه‌ پولی را که صرف خرید آن آب‌میوه کرده‌اید پس‌انداز کنید.

۱۴. خریدها را بر اساس دستمزد ساعتی‌ تان محاسبه کنید

فرض کنیم می‌خواهید یک شلوار صدهزار تومانی بخرید. دستمزدتان هم برای هر ساعت مثلا بیست‌هزار تومان است. آن‌وقت با خودتان محاسبه کنید که پول خرید این شلوار، مطابق با چند ساعت کاری‌تان است؟ آیا ارزشش را دارد؟

۱۵. عضویت خود را از ایمیل ها و پیام‌ های تبلیغاتی مغازه‌ ها و وب‌سایت‌ها لغو کنید

باید بدانید طبق قانون حق دارید این کار را بکنید. هر ایمیلی که برایتان ارسال می‌شود، باید لینک لغو عضویت هم داشته باشد. با لغو عضویت کمتر برای خرید اقلام غیرضروری وسوسه می‌شوید.

۱۶. روی کارت اعتباری‌ تان بنویسید: پس‌انداز یادت نرود!

با این روش پس از انجام هر خرید غیرضروری با کارت اعتباری‌ تان، کم کم عذاب وجدان می‌گیرید و کم‌کم به فکر پس‌ انداز می‌افتید.

۱۷. حتی‌الامکان کارت‌ به‌ کارت نکنی

عابربانک‌ها به خاطر واریز به کارت شخصی دیگر از کارت شما مقداری پول کم خواهند کرد. بهتر است از شماره‌ شبا استفاده کنید.

۱۸. از مشاوران مالی کمک بگیرید

مشاوره‌ گرفتن فقط مشورت‌کردن با روان‌شناسان نیست. اگر خیال سرمایه‌ گذاری دارید، حتما با مشاوران خبره مشورت کنید تا همان مقدار پول‌تان که با زحمت پس‌انداز کرده‌اید بر باد نرود.

۱۹. از ابزارهای مناسب استفاده کنید

شاید فکر کنید مفاهیمی مانند گردش پول نقد را می‌دانید ولی مانند بسیاری از افراد صرفا پس از دریافت حقوق، باقیمانده چیزی که خرج کرده‌اید را در حساب خود نگهداری می‌کنید. این روش درستی برای برخورد با پول نیست. از اپلیکیشن‌های حسابداری شخصی برای ثبت مخارج، هزینه‌ها و درآمدها استفاده کنید تا دقیقا بدانید چه پولی کجا صرف شده است و درآمد و هزینه‌ها نسبت به گذشته چه تفاوتی کرده‌اند.

اپلیکیشن‌های موبایلی که بصورت خودکار پیامک واریز و برداشت را می‌خوانند روی گوشی خود نصب کنید. به این ترتیب حتی زحمت وارد کردن اعداد را نخواهید داشت و فقط باید دسته‌بندی و شرح مناسب را برای آن تراکنش قرار دهید.

وقتی مدتی از این اپلیکیشن‌ها‌ استفاده کنید و گزارش مخارج و درآمد را ببینید، به درک درستی از وضعیت مالی‌تان خواهید رسید. متوجه می‌شوید کجا دارید بیش از حد خرج می‌کنید و مدیریت آن هزینه‌ها ساده‌تر خواهد بود.

۲۰. وسط هفته سینما بروید

بلیت سینماها در وسط هفته ارزان‌تر است. با یک تماس تلفنی به سینما و یا تئاتر مورد نظرتان می‌توانید از تخفیف‌ها باخبر شوید.

۲۱. هدیه‌ها را محدود کرده و از قبل برایشان برنامه‌ریزی کنید

با اعضای خانواده‌ خود در مورد حدومرز هدیه‌ دادن به فامیل و دوستان صحبت کنید و به توافق برسید. همچنین با برنامه ریزی از قبل خواهید توانست بهترین هدیه‌ها را که معمولا گران‌ترین هم نیستند، بخرید. همچنین، ممکن است این هدیه‌ها در حراج هم باشند.

۲۲. سیسمونی را خرج دانشگاه بچه کنید

درست مثل آن جوان ۲۵ ساله که باید از همین الان به فکر بازنشستگی‌ اش باشد، شما هم از هنگام خرید سیسمونی باید به فکر خرج‌ و مخارج دانشگاه و تحصیلات فرزند دلبندتان باشید. از بزرگ‌ترها بخواهید به‌جای لباس و هدایای معمول سیسمونی، پول دانشگاه بچه را بدهند تا آن را پس‌ انداز کنید.

۲۳. لباس‌ های ارزان را به‌خاطر ارزانی نخرید

گاهی اوقات، باید پول را فدای کیفیت کرد نه برعکس. هنگام خرید لباس این موضوع واقعا صدق می‌کند. فکرش را بکنید در یک حراج، کاپشن ارزانی را خریده‌اید و فکر می‌کنید سود کرده‌اید. دی‌ ماه که تمام شد، اواسط بهمن زیربغل پاره‌شده‌اش به شما لبخند می‌زند و از شما عاجزانه تقاضا دارد او را با کاپشن دیگری عوض کنید. چه حسی خواهید داشت؟ البته خرید لباس ارزان برای نوزادان و بچه‌ های کوچک معقول‌تر است، زیرا زود قد می‌کشند و رشد می‌کنند. اما ما بزرگ‌ترها، ممکن است چند سال لباسی را بپوشیم. پس بهتر است لباس باکیفیت بخریم.

۲۴. اقلام مورد نیازتان را با فامیل و دوستان مبادله کرده یا در سایت ها بفروشید

در کمد لباس و وسایل هرکسی اقلامی پیدا می‌شود که مدت‌هاست به کارش نمی‌آید. در عوض آن وسایل ممکن است به درد کس دیگری بخورد. می‌توانید این اقلام را با دوستان و آشنایانتان مبادله کنید. به علاوه امروزه سایت هایی هم برای فروش اقلام دست دوم وجود دارد که کار را راحت‌تر کرده است.

۲۵. یک روز در هفته را «روز بدون خرج‌ کردن» بنامید

هفته‌ای یک شب را بدون هیچ‌ خرجی تعیین کنید و فقط داخل منزل دور هم لذت ببرید. اگر عادت دارید هر روز بیرون غذا بخورید، این بار داخل منزل غذا تهیه کنید، فیلم ببینید و نهایتا در پارک پیاده‌ روی کنید.

۲۶. ناهارتان را سر کار ببرید

حتما خیلی‌ها را دیده‌اید که ناهارشان را با خود به سر کار می‌برند؛ یا به این دلیل که دست‌پخت همسر یا مادرشان را با هیچ‌چیز عوض نمی‌کنند و یا می‌خواهند پول غذا را پس‌انداز کنند. مثلا اگر یک ظرف غذای بیرون ۵۰ هزار تومان برایتان تمام می‌شود و غذای داخل منزل ۳۰ هزار تومان، حساب کنید با خوردن غذای خانگی در طی سال چه مقدار پس‌انداز خواهید کرد.

۲۷. هر ماه مصرف غذای بیرون را کمتر و کمتر کنید

بی اینکه سبک زندگی خود را تغییر دهید، گام‌های هرچند کوچکی برای کاهش هزینه‌ غذا در رستوران‌ها بردارید. فقط کافی است تعداد دفعاتی را که به رستوران می‌روید، در هر ماه کم کنید.

۲۸. برای اقلام مصرفی‌تان فهرست تهیه کنید

کسانی که مواد غذایی را طبق فهرست می‌خرند، نسبت به افرادی که بدون فهرست به مراکز خرید می‌روند، پول کمتری خرج می‌کنند. شما دوست دارید در کدام دسته باشید؟

۲۹. بر حسب قیمت واحد خرید کنید

بسیاری از مراکز خرید و سوپرمارکت‌ها اجناس خود را بر حسب کیلو می‌فروشند. هنگام خرید این اجناس به قیمت برچسب آنها توجه کنید.

۳۰. مواد اولیه‌ غذا را دوبرابر کنید

دفعه‌ بعدی که اعضای خانواده را به یک شام یا ناهار خوشمزه مهمان کردید، میزان مواد اولیه را دوبرابر کنید و مقدار غذای باقی‌مانده را فریز کنید و دفعه‌ی بعدی بخورید. در بازار کیسه‌های آلومینیومی ارزانی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای فریزکردن و گرم‌کردن مجدد غذاها استفاده کنید.

۳۱. مرتب بازبینی‌های پزشکی انجام دهید

خیلی از افراد به این موضوع بی‌توجه هستند. یک عمر مصرف غذاهای ناسالم و دخانیات و سبک زندگی نادرست باعث شده آنها از آزمایش‌های پزشکی هراسان باشند که در نهایت یک روز از بیمارستان سر درخواهند آورد. واقعیت این است که اگر این افراد خود را به آزمایش‌ های منظم متعهد کرده بودند، می‌توانستند از خیلی از بیماری‌ ها و درنتیجه هزینه‌ های سرسام‌آور بابت مداوای آنها رهایی یابند. در این میان، باتوجه به هزینه های هنگفت دندان پزشکی، بازبینی سلامت دهان و دندان اهمیت ویژه‌ای دارد.

۳۲. قیمت داروهای تجویزشده را با هم مقایسه کنید

فقط به داروخانه‌ سرکوچه‌تان بسنده نکنید چراکه ممکن است هر داروخانه داروهایش را به قیمت‌ متفاوتی عرضه کند. سعی کنید از داروخانه‌ های آنلاین و سایر داروخانه‌ها هم قیمت بگیرید.

۳۳. قیمت بیمه‌ های خانه را مقایسه کنید

قبل از تجدید سالیانه‌ بیمه‌ خانه، نرخ سایر شرکت‌ های بیمه را هم بررسی کنید.

۳۴. مصرف انرژی داخل منزل را کاهش دهید

به‌جای لامپ‌ های رشته‌ ای از لامپ‌ های کم‌ مصرف استفاده کنید. از سرایدار یا مدیر ساختمان خود بپرسید، راه‌های کاهش مصرف انرژی ساختمان چیست. او حتما راه‌هایی را به شما خواهد گفت که سالانه صدها هزار تومان به سودتان تمام خواهد شد.

۳۵. دیوارهای خانه را درزگیری کنید

هر شکاف و سوراخی را که ممکن است در دیوار و سقف خانه باشند، مسدود کنید. با این‌کار در زمستان از اتلاف هوای گرم و در تابستان از اتلاف هوای سرد جلوگیری می‌کنید و ده‌ها و شاید صدها هزار تومان در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهید کرد.

۳۶. پرده‌های اتاق‌ها را تیره کنید

استفاده از پرده‌های تیره در تابستان، مانع تابش آفتاب گرم می‌شود و هوای داخل خنک‌تر خواهد ماند.

۳۷. مصرف آب را کمتر کنید

از سردوش و شیرهای آبی استفاده کنید که مصرف آب و هزینه‌هایش را کم می‌کنند.

۳۸. مصرف پودر یا مایع لباس ‌شویی را نصف کنید

شوینده‌ هایی که این‌ روزها فروخته می‌شوند، خیلی غلیظ و قوی هستند. از قرص‌ها و شوینده‌های رقیق‌تر و ارزان‌تر استفاده کنید. گاهی اوقات می‌توانید با یک قاشق غذاخوری پودر لباس‌شویی تمام لباس‌هایتان را تمیز کنید. در بسیاری از موارد، مصرف کمتر پودر و قرص لباس‌شویی باعث می‌شود لباس‌ها بهتر تمیز شوند چراکه کف اضافی در لباس‌ها باقی نمی‌ماند.

۳۹. درجه‌ آبگرمکن را کم کنید

با هر درجه کاهش می‌توانید ۵ درصد در هزینه‌های گرمایش آب صرفه‌جوبی کنید.

۴۰. به‌جای ماشین شخصی از وسایل حمل‌ و نقل عمومی استفاده کنید

همه می‌دانیم ماشین خرج دارد: بنزین، بیمه، تعمیرات و استهلاک. به‌علاوه باعث آلودگی هوا هم می‌شود. چه بهتر که هم محیط‌زیست را آلوده نکنیم و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم. مترو، تاکسی و اتوبوس جایگزین‌های بهتری هستند.

۴۱. ماشین خود را منظم معاینه کنید

درست مثل بدن انسان که در بالا ذکر شد، ماشین هم به بازبینی و کنترل مرتب نیاز دارد. با بررسی تایرها، موتور و کلاچ و سایر قطعات، می‌توانید در هزینه‌ی تعمیرات ماشین صرفه‌جویی کنید.

۴۲. انواع وب‌سایت‌های فروش بلیت را بررسی کنید

می‌خواهید سفر بروید؟ و دوست دارید بلیت هواپیما یا قطار را از اینترنت بخرید؟ توصیه می‌کنیم به یک وب‌سایت بسنده نکنید و در بین وب‌سایت‌های مختلف قیمت بلیت‌ها را با هم مقایسه کنید تا هرچه بیشتر تخفیف بگیرید. تورهای لحظه آخری را فراموش نکنید.

۰
ارسال نظر