خیابان های تهران که قبلا اسم آمریکایی داشتند!

کندی هیچ وقت به تهران سفر نکرد، اما ترور شدنش در سال ۱۳۴۲ باعث شد اسم یکی از میدان‌های اصلی شهر را به یادش میدان کندی نام بگذارند.

asdasd
کد خبر : ۵۱۱۴۴
لینک کوتاه کپی شد
0

به گزارش وقت صبح به نقل از «پنشتا» قبل از انقلاب، حکومت شاه رابطه خیلی نزدیکی با آمریکا داشت و پایتخت ایران و اسم بعضی از خیابون‌ها هم پر بود از نشانه‌های این ارتباط نزدیک.

پنج خیابان تهران که اسم‌شان ربطی به آمریکا داشته است در ادامه برای شما معرفی شده است.

آیزنهاور

۲۲ آذر ۱۳۳۸ ژنرال آیزنهاور رئیس جمهور وقت آمریکا سفر کوتاه و چند ساعته‌ای به تهران داشت که شاه برای او خیابان‌های شهر را به معنای کلمه فرش کرد، آن هم با فرش دستباف.

یک روز بعد از این سفر، شهرداری تهران اعلام کرد اسم خیابانی که آیزنهاور از آن عبور کرده به پاس پیوند دوستانه دو کشور خیابان آیزنهاور نامگذاری کردند. اسم این خیابان بعد از انقلاب «آزادی» شد.

کندی

سه سال بعد کمی بالاتر از خیابان آیزنهاور یک میدان هم به افتخار یک رئیس جمهور دیگر آمریکا نامگذاری شد. میدان» پرزیدنت کندی» که از قضا رئیس جمهور بعد از آیزنهاور هم بود.

کندی هیچ وقت به تهران سفر نکرد، اما ترور شدنش در سال ۱۳۴۲ باعث شد اسم یکی از میدان‌های اصلی شهر را به یادش میدان کندی نام بگذارند. جایی که الان به نام میدان» توحید» می‌شناسیم.

روزولت

این تصویر معروف از حضور رهبران انگلستان، شوروی و آمریکا در تهران علاوه بر اینکه سرنوشت دنیای بعد از جنگ جهانی دوم را ترسیم کرد اسم سه خیابان تهران را هم تعیین کرد.

سال ۱۳۲۳ عباسقلی گلشائیان شهردار تهران خیابان منتهی به سفارت شوروی را به اسم استالین (میرزا کوچک خان فعلی) خیابان منتهی به سفارت انگلیس را به اسم چرچیل (نوفل لوشاتو فعلی بین حافظ تا فردوسی) و خیابان منتهی به سفارت آمریکا را به اسم فرانکلین روزولت (مفتح فعلی) نامگذاری کرد.

لس آنجلس

سال ۱۳۵۰ پیمان خواهر خواندگی بین تهران و لس آنجلس امضا شد و به همین خاطر یکی از خیابان‌های پایتخت ایران شد لس آنجلس. جایی که الان به اسم خیابان «حجاب» می‌شناسیم.

جردن

تمام خیابان‌های سابقا آمریکایی تهران

تقریبا همه خیابان‌های قبلی به اسم جدیدشان شناخته می‌شوند به جز «جردن» که همیشه به جردن معروف است. خیابانی که به یاد ساموئل مارتین جردن کشیش و مبلغ آمریکایی و موسس مدرسه البرز نامگذاری شده و بعد از انقلاب به «آفریقا» و «ماندلا» تغییر داده شد، ولی هنوز همه به آن جردن می‌گویند.

۰
ارسال نظر