آرژانتین یا فرانسه، کدام کاپ طلایی را به خانه می برد؟

جام جهانی ۲۰۲۲ به ایستگاه آخر رسیده و آرژانتین یا فرانسه در ورزشگاه لوسیل جام قهرمانی را بالای سر خود می برند.

asdasd
کد خبر : ۱۳۲۳۴۵
لینک کوتاه کپی شد
0

به گزارش وقت صبح به نقل از خبرانلاین؛ تیم لیونل اسکالونی در نیمه‌نهایی اجازه نداد کرواسی برای دومین بار متوالی به فینال راه پیدا کند و آبی ها بعد از ۲۴ سال نخستین مدافع عنوان قهرمانی هستند که در فینال حاضر می شوند.

ویدئویی از لیونل مسی این هفته در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد، نه یکی از آن گل‌های فوق‌العاده یا پاس گل‌های شگفت انگیزش بلکه ویدئویی از یک ژورنالیست که از استعداد پایان ناپذیر فوق‌ستاره ۳۵ ساله حرف می زد و به او یادآوری می کرد که الهام‌بخش پسران و دختران سرزمینش است.

برنده هفت توپ طلا باکس تمام افتخارات را در دوران فوتبالی خود تیک زده جز یکی که از همه بزرگتر است و همه خود را آماده می کنند که در احتمالا آخرین بازی‌اش در جام جهانی این افتخار را به دست می آورد.

بازیکن پاری‌سن‌ژرمن اگرچه در قطر درخشان بوده اما یک نفره نمی توانست تیم کشورش را در بزرگترین عرصه جهانی به جلو ببرد.

نیکلاس اوتامندی در دفاع درخشیده، انزو فرناندز ستاره خط میانی بوده و خولین آلوارس چند صفحه ای از کتاب زوجش در خط حمله را برای خود برداشته است.

باخت برابر عربستان سعودی و گل آخرین ثانیه هلند افکار آرژانتینی ها را به هم ریخت اما قهرمان کوپا آمریکا مصمم بود به فهرست بلندبالای غول های ناکام، اسپانیا، بلژیک و آلمان اضافه نشود.

برای همین کرواسی که خود یکی از مدعیان قهرمانی، برزیل را از سر راه برداشته بود، به لطف خط حمله خطرناک خود شکست داد.

پیروزی مقتدرانه

آلوارس یک پنالتی گرفت که مسی آن را گل کرد و دو گل دیگر زد تا پیروزی مقتدرانه ای برای آلبی سلسته رقم بخورد و قهرمان سال‌های ۱۹۷۸ و ۱۹۸۶ برای ششمین بار به فینال برسد.

آرژانتین نمی خواهد به رکورد نامطلوب آلمان که چهار فینال را باخته، برسد اما این تیم در شش بازی قبلی خود در این جام حداقل دو گل زده و این آمار امیدبخش است.

تنها اسپانیا در سال ۲۰۱۰ توانسته بعد از باختن اولین بازی‌اش در جام جهانی قهرمان شود اما تیم اسکالونی در قطر به طور متوسط در هر بازی با بیش از شش ضربه از سوی رقبا مواجه نشده و برای اینکه در بازی امشب برابر هم باشگاهی مسی، کیلیان امباپه به هدفش برسد، باید این استحکام دفاعی را ادامه دهد.

قبل از پرواز فرانسه به خاور میانه تقریبا تمام اتفاقات بد ممکن رخ داد. مصدومیت های متعدد، جنجال های حاشیه ای تمام نشدنی و سقوط غیرقابل تصور در لیگ ملت های اروپا اما همه را مدیریت کردند و تیمی که از جمله مدعیان اصلی به حساب نمی آمد، خودش را تا بازی آخر رساند.

بنزما می اید؟

تیم دیدیه دشان در نبود پل پوگبا، انگولو کانته و کریم بنزما، دارنده توپ طلا با مشکل جدی مواجه نشد و مربی فرانسه حتی در کنفرانس خبری روز گذشته با این سوال روبه‌رو شد که بنزما را برای بازی آخر به ترکیب اضافه کند.

اما او که یکی از سه نفری است که به عنوان بازیکن و مربی قهرمان جهان شده، نفس عمیقی کشید و پاسخی نداد چون همیشه با داشته هایش به دنبال بهترین نتیجه بوده.

فرانسه در یک‌چهارم‌نهایی و برابر انگلیس اجازه نداد جام به خانه برگردد اما در نیمه‌نهایی و برابر اولین تیم آفریقایی حاضر در این مرحله به زحمت زیادی افتاد و چند بار دروازه اش برابر مراکش تا مرز فروپاشی پیش رفت.

با دست های هوگو لوریس و مهارت و تلاش ابراهیما کوناته و البته گل‌های تئو هرناندس و راندال کولو موانی، آبی ها راهی فینال شدند. برزیل ۱۹۹۸ آخرین مدافع عنوان قهرمانی بود که تا فینال رسید و در آن جام به میزبان مسابقات، فرانسه باخت.

تیم دشان مقابل مراکش برای نخستین بار در این جام کلین‌شیت کرد و حالا می خواهند سومین کشور جهان بعد از ایتالیا و برزیل باشند که از عنوان قهرمانی شان با موفقیت دفاع می‌کنند.

قهرمان سال‌های ۱۹۹۸ و ۲۰۱۸ از مرحله گروهی جام جهانی ۱۹۷۸ به هیچ رقیبی از آمریکای جنوبی نباخته اگرچه آن تیم برنده آرژانتین بود که در نهایت به عنوان قهرمانی رسید.

سابقه رویارویی

فینال امشب سیزدهمین بازی آرژانتین و فرانسه در رقابت‌های مختلف است که نماینده آمریکای جنوبی شش پیروزی به دست آورده در برابر شش برد نماینده اروپا؛ سه بازی هم مساوی شده است.

آخرین بازی دو تیم به یک‌هشتم‌نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ مربوط می‌شود که آبی ها در یک بازی هیجان‌انگیز ۴ بر ۳ به پیروزی رسیدند و شوت برق آسای بنژامین پاوار در آن بازی برای هواداران فوتبال خاطره ساز شد. آلبی سلسته در دو بازی اول با فرانسه در جام جهانی در سال‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۷۸ به پیروزی رسیده و در مجموع ۱۲ بازی این دو تیم بزرگ، تنها سه بار هر دو تیم موفق به گلزنی شده اند.

اخبار تیمی

دو آرژانتینی مجبور شدند بازی نیمه‌نهایی را به دلیل محرومیت از هتل تماشا کنند چون مقابل هلند دومین کارت زردشان را گرفته بودند اما مارکوس آکانیا و گونسالو مونتیل دوباره در دسترس اسکالونی هستند.

مونتیل در یک جنگ محکوم به شکست با ناهوئل مولینا برای سمت راست دفاع حاضر است اما آکانیا تقریبا اطمینان دارد که جای نیکلاس تالیافیکو را در دفاع چهار نفره می گیرد و لیساندرو مارتینس باید به نیمکت نشینی رضایت دهد اگرچه هواداران منچستریونایتد از این تصمیم خوششان نیاید.

آلخاندرو گومس تنها مصدوم آرژانتین است که در بهترین شرایط به نیمکت می‌رسد اما نفس هواداران به شماره افتاد وقتی مسی در بازی نیمه‌نهایی همسترینگ خود را گرفت.

هیچ نشانه ای از نرسیدن فوق‌ستاره آرژانتین به این بازی بروز نکرده و او قصد دارد با حضور در مسابقه با فرانسه با ۲۶ بازی در جام جهانی رکورددار شود. تغییر سیستم آرژانتین منجر می‌شود به اینکه یک ستاره دیگر در پایان دوران بازی خود، آنخل دی‌ماریا در ترکیب اصلی قرار بگیرد.

اگر دی‌ماریا از ابتدا در زمین باشد، لئاندرو پاردس به ناچار راه را برایش بازی می‌کند و پائولو دیبالا و لوتارو مارتینس هم یک بار دیگر قصد دارند بازیکنان جانشین تاثیرگذاری در ترکیب آلبی سلسته باشند.

در اردوی فرانسه، باد مستقیم کولر قربانی های زیادی گرفته و بعد از دایو اوپامکانو و آدرین ربیو نوبت به کینگزلی کومان رسید که قبل از نیمه‌نهایی به سرماخوردگی مبتلا شود، حالا گزارش شده رافائل واران و کوناته بیمار شده اند. گفته می‌شود ربیو و اوپامکانو حالشان بهتر شده و می‌توانند به ترکیب اصلی برسند.

اولی مستقیم به خط میانی می آید و جای یوسف فوفانا را می گیرد اما دشان مشکلات بیشتری در خط دفاع دارد. کوناته بازی تحسین برانگیزی مقابل مراکش انجام داد اما گزارش شده حالش بدتر از واران است و دشان احتمالا اوپامکانو را به ترکیب اصلی برمی گرداند اما کومان از ابتدا هم بازیکن ترکیب اصلی فرانسه به حساب نمی آمد.

تئو هرناندس مقابل مراکش چند بار ضربه خورد اما بعید است جایش در ترکیب اصلی را به خطر بیندازد ضمن اینکه کیلیان امباپه رقابت فردی خود برای کفش طلا را با مسی ادامه می‌دهد که مثل او پنج گله است.

امباپه در ۲۳ سالگی می تواند جوانترین بازیکن تاریخ شود که در دو فینال جام جهانی موفق به گلزنی می‌شود.

او به حمایت یکی از بهترین بازیکنان فرانسه در این جام، آنتوان گریزمان نیاز دارد که علاوه بر مشارکت در همه جای زمین، ۲۱ موقعیت برای هم‌تیمی‌های خود فراهم کرده و در جام جهانی قطر رکورددار است.

ترکیب احتمالی

آرژانتین: مارتینس؛ مولینا، رومرو، اوتامندی، آکانیا؛ دی پائول، فرناندز، مک آلیستر؛ دی‌ماریا، مسی، آلوارس

فرانسه: لوریس؛ کُنده، واران، اوپامکانو، هرناندس؛ شوامنی، ربیو؛ دمبله، گریزمان، امباپه؛ ژیرو

۰
ارسال نظر