تصاویر/ قبرستانی در ایران که در آن بر مرده‌ها خاک نمی‌ریزند!

کنگان از شهرستان‌های بوشهر است و در جنوب‌غربی ایران قرار دارد. مرکز این شهرستان بندر کنگان از مهم‌ترین بندرهای کشور است. اگر قصد سفر به یک شهر تاریخی را دارید بی‌شک کنگان می‌تواند یکی از بهترین مقاصد باشد.

asdasd
کد خبر : ۷۴۳۸۳
لینک کوتاه کپی شد
0

به گزارش وقت صبح به نقل از همشهری آنلاین، بوشهر طولانی‌ترین مرز مشترک آبی با خلیج‌فارس در جنوب ایران را دارد که جاذبه‌‎های بی‌شماری دارد. کنگان در این استان نیز جاذبه‌های گردشگری ویژه‌ای دارد که می‎‌توانید در این روزها که آب و هوای جنوب ایران گرمای کمتری دارد به آن سفر کنید.

بندر سیراف

شهر باستانی سیراف یکی از جاذبه‌های دیدنی کنگان است. در زمان تجارت جاده ابریشم این بندر نقش بسزایی در تجارت بین‌المللی داشته است. همچنین این بندر بین دریا و کوه قرار گرفته و فقط یک خیابان دارد.

در بعضی جاها فاصله کوه تا دریا به ۳۰ متر هم نمی‌رسد، به همین دلیل برخی خانه‌های مردم روی کوه بنا شده است. این بندر خندق‌های باستانی بزرگی هم دارد که در دل کوه حفر شده‌اند.

خانه ثروتمندان

یکی دیگر از جاهای دیدنی کنگان خانه ثروتمندان است. خانه‌های افراد ثروتمند در این شهر از بقایای ارزشمند سیراف پس از اسلام است که نباید بازدید از آن‌ها را از دست داد. اهمیت این خانه به دلیل معماری خاص آن‌هاست که گردشگران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند.

قبرستانی در ایران که در آن بر مرده‌ها خاک نمی‌ریزند.

اولین بار این مکان تاریخی توسط دکتر وایت‌هاوس از زیر خاک بیرون کشیده شد. با توجه به شکل و نوع کوچه‌بندی‌ها این فرضیه تقویت می‌شود که خانه‌های اعیانی کشف شده کوچه‌های باریک‌تری هم داشته‌اند. این منطقه در سال ۱۳۸۷ به ثبت ملی رسیده است.

قلعه شیخ

قدمت قلعه نصوری یا قلعه شیخ به دوره قاجار برمی‌گردد که از نقاط دیدنی کنگان است. مصالح این بنا از سنگ‌های بسیار بزرگ، گل و گچ است. همچنین در ایوان‌غربی این قلعه ۱۸ تابلو از شاهنامه فردوسی آویخته شده که بسیار ارزشمند است.

درِ ورودی قلعه هم چوبی و کنده‌کاری شده است که ارزش تاریخی زیادی دارد. بعد از ورودی قلعه هشتی بزرگی وجود دارد که ۸ طاقچه ساده روی آن به چشم می‌خورد. از هشتی که رد شوید وارد حیاط بیرونی می‌شوید. ستون‌های گچ‌بری شده، درهای چوبی، گچ‌بری‌ها با تزیینات گل و بوته از دیگر زیبایی‌های قلعه شیخ نصوری هستند.

آرامگاه دره لیر یا گورستان صخره‌ای سیراف

آرامگاه یا گورستان صخره‌ای سیراف مربوط به دوره ساسانیان و دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان کنگان، بندر طاهری واقع شده است. این اثر سال ۸۱ به ثبت ملی هم رسیده است.

این گورستان در دره لیر واقع است. با توجه به این که این گورستان برای مردمانی با ادیان مختلف در مقاطع تاریخی متفاوت مورد استفاده قرار گرفته است کارشناسان آن را گورستان تمدن‌ها نامیده‌اند. در گذشته روی مرده‌های خود خاک نمی‌ریختند و فقط آن‌ها را درون قبرهای سنگی می‌گذاشتند. هم‌اکنون بسیاری از قبرهای سنگی با مرور زمان از خاک پرشده است.

قبرستانی در ایران که در آن بر مرده‌ها خاک نمی‌ریزند.

به جز قبرهای سنگی دره لیر، دخمه‌های واقع شده در دل کوهستان سیراف نیز که هم‌اکنون دسترسی به بعضی از آن‌ها بدون تجهیزات امکان‌پذیر نیست، دیدنی هستند. یهودیان این دیار، پیران ناتوان را که روزهای پایانی عمر خود را سپری می‌کردند درون این دخمه‌ها می‌گذاشتند. در زبان محلی به آن‌ها خانه گوری (گبری) می‌گویند. برخی این دخمه‌ها را اولین خانه سالمندان ایران می‌دانند.

بازارهای بندری

اگر به بازارگردی و خرید علاقه دارید، کنگان یک مجتمع خرید مدرن دارد و کالاهای این مجتمع به دلیل بندری بودن این شهر ارزان هستند. این مجتمع در خیابان وحدت در بهترین منطقه کنگان واقع شده است.

آب‌انبارها

آب‌انبارها از جاهای دیدنی کنگان هستند. آب انبار اختر اثر تاریخی به‌جامانده از دوران صدر اسلام، آب انبار دره لیر سیراف مربوط به سده‌های اولیه پس از اسلام، آب‌انبار تل گنبد سیراف مربوط به قرون اولیه پس از اسلام، آسیاب آبی اختر مربوط به قرون اولیه پس از اسلام، آسیاب آبی سیراف مربوط به سده‌های اولیه پس از اسلام؛ برخی از این آب انبارها هستند.

چشمه آبگرم میانلو

چشمه آبگرم میانلو از شکاف سنگ‌های آهک مارنی، از زمین خارج می‌شود. آب این چشمه از آب‌های سولفات کلسیم است و ترکیبات منیزیم و کلرورسدیم دارد. از خواص آبگرم میانلو، درمان رماتیسم مزمن، ناراحتی‌های دستگاه گوارش و دردهای مفصلی است، برای همین گردشگران را به سمت خود می‌کشاند.

۰
ارسال نظر