عکس زیر خاکی از سفر هایده و مهستی به بیت المقدس

عکسی قدیمی از سفر هایده و مهستی به اسراییل در فضای مجازی منتشر شده است.

عکس زیر خاکی از سفر هایده و مهستی به بیت المقدس
کد خبر : ۲۱۸۷۱۳
لینک کوتاه کپی شد
2

به گزارش وقت صبح، هایده و مهستی با نام‌های واقعی معصومه و افتخار دده بالا خواهران خواننده‌ای بودند که هر دو بدرود حیات گفته اند. 

هایده و مهستی به اسراییل سفر کرده بودند.
عکس: ساعدنیوز

فعالیت حرفه‌ای هایده 

هایده در نزد استادان بزرگی به خوانندگی پرداخت. آموزش او با علی تجویدی سبب شد تا هایده به شهرت زیادی برسد. علی تجویدی استادی بود که با دلکش نیز همکاری داشت. 

تجویدی با شنیدن صدای هایده متوجه استعدادها و توانایی او در زمینه خوانندگی شده و بر این اساس، مجموعه آوازهای ایرانی را به وی آموزش داد. هایده از همان ابتدای فعالیت خود توانست با صدای زیبا و خوش موزونش توجه خیلی از دوست داران موسیقی را به خود جلب نماید. 

هایده در مصاحبه‌های خود بارها اشاره کرده که تحت تاثیر صدا و همینطور شیوه خواندن دلکش به خوانندگی و موسیقی علاقمند شده است. 

همکاری با تجویدی

در سال ۱۳۴۷ هایده فعالیت حرفه‌ای خود را با خواندن ترانه‌ای به نام آزاده که اثر علی تجویدی بر روی آخرین سروده رهی معیری بود، آغاز نمود. 

این ترانه با همکاری ارکستر گل‌ها در رادیو تهران آغاز شده و در ادامه نیز، هایده کارهای خود را با علی تجویدی پیش برد و همچنین با آهنگسازان بزرگ دیگری مانند همایون خرم همکاری کرد و به ترانه‌های پاپ علاقمند شد. 

ترانه‌های پاپی که هایده خوانده بیشتر ساخته افراد برجسته‌ای مانند فریدون خشنود، جهانبخش پازوکی، محمد حیدری و همینطور انوشیروان روحانی بود. 

هایده برای ادامه فعالیت خود در سال ۵۷ مجبور شد از ایران به بریتانیا مهاجرت نماید. وی در مصاحبه‌های خود گفته که این تلخ‌ترین خاطره زندگی او بوده است. هایده پس از خارج شدن از ایران همکاری خود را با آهنگساز سرشناس ایرانی، صادق نوجوکی شروع کرد. 

در دهه شصت شرکت ترانه، آلبوم شب عشق این خواننده را در رده پرفروش‌ترین آلبوم‌های این دهه معرفی نمود. آلبوم بزن تار که آلبوم دیگر هایده است نیز به عنوان آلبوم سال ۱۹۹۰ شناخته شد.

۱۵
ارسال نظر
  • ناشناس

    به‌‌خانواده زنده یاد مرتضی پاشایی وهمسر‌‌عزیزش‌ خانم قاسمی
    درود می‌فرستم امیدوارم غم‌‌ازدست‌‌دادن‌ گوهر‌ پاکشان‌‌رافراموش‌
    کرده‌ باشند‌ خصوصا خواهر گرامی ما‌‌خانم‌ مریم قاسمی

  • !!!

    این دوهرگز موهایی به این شکل نداشته اند.فقط اندکی شباهت،محل هم مشخص نیست.