ویدئو/ رهبران کشورهای دنیا چه مدرک تحصیلی دارند؟

شاید برای خیلی‌ها جای سوال باشد که رهبران سیاسی دنیا تا چه میزان تحصیل کرده اند.

ویدئو/ رهبران کشورهای دنیا چه مدرک تحصیلی دارند؟
کد خبر : ۲۱۷۹۵۷
لینک کوتاه کپی شد
0

به گزارش وقت صبح، در این ویدئو با بخشی از رهبران دنیا و مدارک تحصیلی‌شان آشنا می‌شویم. 

مدرک تحصیلی رهبران جهان

به گزارش باشگاه خبرنگاران، از سیاستمداران انتظار می‌رود در رشته‌ای متناسب با جایگاه سیاسی خود تحصیل کرده باشند، ولی عمدتا اینطور نیست.با بررسی مدارک سیاستمداران شاخص دنیا به این نتیجه می‌رسیم که اکثر این افراد تحصیلاتی نامرتبط با سیاست دارند. در ادامه با مدرک تحصیلی برخی از سیاستمداران مطرح دنیا آشنا می‌شویم.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا - حقوق

بایدن در پنسیلوانیا و شهر دلاویر بزرگ شد. او در دانشگاه دلاویر تحصیل و سپس مدرک حقوق خود را از دانشگاه سیراکیوس دریافت کرد.

او در سال ۱۹۶۹ وکیل شد و در سال ۱۹۷۰ به عضویت در شورای شهر دلاویر انتخاب شد.

بایدن اولین‌بار در سال ۱۹۷۲ به عنوان سناتور آمریکا از دلاویر انتخاب و در نتیجه ششمین سناتور جوان تاریخ آمریکا شد. او شش‌بار دیگر به این سمت انتخاب شد و در زمان رسیدن به معاونت رئیس‌جمهور در سال ۲۰۰۹ چهارمین سناتور ارشد در سنای آمریکا بود.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس - مطالعه متون کلاسیک

بوریس جانسون تحصیلات دانشگاهی خود را با دریافت بورس تحصیلی در کالج بالویل، دانشگاه آکسفورد در زمینه مطالعه متون کلاسیک پی گرفت.

در کالج بالویل، او با همکاران روزنامه‌نگار و سیاسی آینده خود مانند دیوید کامرون، ویلیام هیگ، مایکل گوو، نیک بولز، و جرمی هانت از حزب محافظه‌کار و برادران میلیبند، اد بالز و ایو کوپر از حزب کارگر آشنا شد.

او از گرفتن مدرک درجه اول ادبیات کلاسیک بازماند. اما توانست شبکه روابط قدرتمندی ایجاد کند که بعد‌ها در کار روزنامه‌نگاری و سیاست برای او بسیار مفید بودند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه- فلسفه

مکرون در دانشگاه پاریس غربی، فلسفه خواند و در سال ۲۰۰۴ از مدرسه ملی اداری فارغ‌التحصیل شد.

او بازرس مالیه، سربازرس مالی فرانسه و سپس در بانک روتشیلد و شرکا، بانکدار سرمایه‌گذاری شد. او که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ عضو حزب سوسیالیست بود در سال ۲۰۱۴ در کابینه دوم والس به عنوان وزیر اقتصاد، صنعت و امور دیجیتال فرانسه منصوب شد.

مکرون با بریژیت تروینو که ۲۴ سال از او بزرگ‌تر است و در دبیرستان لا پروویدانس معلم او بوده ازدواج کرده‌است. این زوج نخستین بار وقتی مکرون ۱۵ ساله و شاگرد تروینوی ۳۹ ساله بود همدیگر را دیدند، ولی وقتی مکرون ۱۷ ساله شد رسماً زوج شدند.

والدین او ابتدا سعی کردند با فرستادن او به پاریس برای اتمام سال آخر مدرسه این زوج را از هم جدا کنند چرا که فکر می‌کردند جوانی او این رابطه را نامناسب کرده، ولی این زوج پس از فارغ‌التحصیلی او با هم ماندند و در سال ۲۰۰۷ ازدواج کردند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان – فیزیک

آنگلا مرکل زبان روسی را در مدرسه آموخت و در دوره تحصیل خود حائز چندین جایزه برای تسلط به زبان روسی و ریاضیات شد.

اون بهترین دانش‌آموز در درس‌های زبان روسی و ریاضیات بود و دوره دبیرستان خود را با معدل A که بهترین معدل محسوب می‌شود به پایان رساند و در بین سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۸ در رشته فیزیک در دانشگاه کارل مارکس لایپزیگ تحصیل کرد.

بعد از پایان دوره تحصیلات دانشگاهی، به مرکل پیشنهاد شد که بعنوان استادیار در دانشکده مهندسی دانشگاه خود مشغول به کار شود.

مرکل در بین سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۰ در موسسه مرکزی شیمی فیزیک آکادمی علوم برلین در منطقه آدلرزهوف برلین به کار و تحصیل مشغول بود.

 

او و همسرش ابتدا در محله میته در برلین ساکن شدند و مرکل سمت دستیار انجمن جوانان آزاد آلمان را عهده دار شد.

بعد از اینکه مرکل درجه دکتری خود را در زمینه شیمی کوانتومی در ۱۹۸۶ دریافت کرد، بعنوان یک محقق مشغول به کار شد و چندین مقاله به چاپ رساند.

او در این زمان توانست در یک کنفرانس در آلمان غربی حضور پیدا کند و همچنین در یک دوره چند هفته‌ای آموزش زبان در دونتسک در جمهوری شوروی سوسیالیستی اوکراین حضور پیدا کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه – اقتصاد

اردوغان در نوجوانی به مدرسه «امام - خطیب» (مدرسه علمیه معادل دبیرستان برای تربیت امام جماعت و واعظ) می‌رفت. در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، فارغ التحصیلان این مدارس علمیه تنها می‌توانستند تحصیلات عالی خود را در رشته الهیات ادامه دهند. با این حال، اردوغان ظاهراً از دانشگاه «مرمره» و دانشکده اقتصاد و علوم اداری فارغ‌التحصیل شد.

برای ثبت نام در آن دانشگاه او باید اثبات می‌کرد که دیپلم دیگری جدای از مدرک فارغ‌التحصیلی مدرسه علمیه دارد.مخالفان اردوغان ادعا کرده‌اند که مدرک دانشگاهی او معتبر نبوده و اردوغان را به جعل مدرک دانشگاهی متهم کرده‌اند.

از مهم‌ترین دلایلی که به این مسئله دامن زده‌است، سال تأسیس دانشگاهی است که رجب اردوغان از آن فارغ‌التحصیل شده‌است. مدرک دانشگاهی او به تاریخ سال ۱۹۸۱ میلادی ثبت شده؛ در حالی که دانشگاه مرمره، در سال ۱۹۸۲ تأسیس شده‌است.

۰
ارسال نظر