تصاویر/ سفرهای جذاب دو دختر جوان فلسطینی در کشورشان

دو زن فلسطینی که تصاویری متفاوت و چشم نواز از فلسطین ارائه می‌کنند معتقدند که بسیاری از گردشگران در سراسر جهان به دلیل آنچه در رسانه‌ها می‌بینند در بازدید از فلسطین تردید دارند، اما ما آن را تغییر خواهیم داد.

asdasd
کد خبر : ۱۴۴۶۳۷
لینک کوتاه کپی شد
0

به گزارش وقت صبح به نقل از فرارو، دو زن فلسطینی در تلاش برای نشان دادن جنبه‌ای متفاوت از فلسطین، خارج از چارچوب اشغالگری اسرائیل، یک گروه تور تاسیس کرده اند.

بیسان الهاجسان، ۳۳ ساله، و ملک حسن ۳۲ ساله، دو دوست علاقمند به سفر، خسته از کلیشه‌های پیرامون فلسطین، و عدم پوشش زیبایی طبیعی، تنوع و فرهنگ غنی فلسطین، تصمیم گرفتند امور را به دست خود بگیرند.

این زوج که هر دو فلسطینی هستند، از سال ۲۰۱۹ در حال دوچرخه‌سواری، پیاده‌گردی و رانندگی در گوشه‌های مخفی کرانه باختری هستند و مشتاق کشف مکان‌های جدید و لذت بردن از مناظر سرسبز و مناظر طبیعی هستند.

پس از گیر افتادن در رام الله در طول همه گیری کووید-۱۹، این دو زن نتوانستند در خانه بنشینند.

آن‌ها مرتباً برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری دور هم جمع می‌شدند، جایی که مقاصد منحصربه‌فردی را کشف می‌کردند که حتی مردم محلی از آن‌ها بی‌خبر بودند؛ و اینگونه بود که اهلان فلسطین متولد شد.

این زوج با توجه به شکافی در بازار و کنار هم گذاشتن تجربه وبلاگ نویسی در سفر و روزنامه نگاری، صفحه‌ای در اینستاگرام ایجاد کردند که تور‌های سفارشی برای مردم در سراسر فلسطین ایجاد می‌کند و نام آن را اهلان فلسطین گذاشتند.

جویندگان ماجراجویی

ماجراجویان ابتدا در یک سفر دوچرخه سواری از رام الله به عقبه، شهری واقع در دریای سرخ در اردن، دیدن کردند. از این نقطه به بعد، آن‌ها اغلب با هم سفر می‌کردند.

بیسان می‌گوید: ما متوجه شدیم که حتی مردم محلی نیز در مورد این مکان‌ها اطلاعی ندارند. برخی در رام الله زندگی می‌کنند، اما روستا‌های اطراف، مسیر‌های پیاده روی یا محصولات محلی را نمی‌شناسند؛ و خارجی‌ها فقط ۱۰ مکان برتر را می‌شناسند، در حالی که خیلی بیشتر است.

با چندین سال سفر در سراسر فلسطین، هر دو اطلاعات زیادی در مورد جاده ها، مکان‌های خواب، محل غذا خوردن و فعالیت‌هایی که باید انجام دهند، داشتند. این امر به ویژه در کرانه باختری، جایی که آزادی رفت و آمد به شدت توسط اسرائیل از طریق یک جاده پیچیده و سیستم ایست بازرسی محدود شده است، مهم بود.

محدودیت‌ها مانع از دسترسی فلسطینی‌ها به مناطق خاصی می‌شود، بنابراین دانستن نحوه رفت و آمد و رسیدن به مکان‌های خاص اطلاعات ارزشمندی است.

تور‌های شخصی

بیسان و ملک پس از سال‌ها فعالیت غیررسمی، به‌طور رسمی صفحه تور اینستاگرام خود را در ماه مه ۲۰۲۰ تأسیس کردند. امروزه این صفحه بیش از ۲۶۰۰۰ دنبال کننده دارد.

به زودی صفحه آن‌ها پر از عکس و فیلم از سفرهایشان به مزارع زیتون و خرما و سفر‌های پیاده روی شد. برای آنها، این صفحه چیزی بیش از این بود که مردم بتوانند بیشتر از مناظر غنی فلسطین کاوش کنند.

این راهی برای مستندسازی فصول در حال تغییر، تاریخ، موسیقی، فولکلور، رقص و غذای فلسطین بود. این صفحه به تدریج به راهی برای آرشیو میراث فلسطین تبدیل شد.

بیسان می‌گوید که این جنبه از کار آن‌ها با توجه به تلاش‌های مداوم برای از بین بردن موجودیت فلسطین توسط اشغالگران اسرائیل مهم بود.

امروزه، این زوج تور‌های شخصی‌سازی شده را ارائه می‌کنند و میانگین قیمت تور‌ها از ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار متغیر است.

برای رزرو تور، افراد درخواستی را از طریق صفحه اینستاگرام خود ارسال می‌کنند و این زوج با سنجش نوع تجربه‌ای که از آن لذت می‌برند، پاسخ می‌دهند. بر اساس اطلاعات ارائه شده، ملک و بیسان سپس یک تور طراحی می‌کنند.

یکی از رایج‌ترین تورها، تور‌های اطراف بیت لحم است که با یک صبحانه سنتی فلسطینی در مرکز شهر و سپس بازدید از کلیسای مهد آغاز می‌شود.

سفر طبیعت، شامل پیاده روی در اطراف رام الله یا بیت لحم، ناهار در طبیعت، و شنای با طراوت در چشمه‌های آب شیرین است. برخی از تور‌های پرماجرا شامل خوابیدن در صحرای نزدیک بیت لحم و یک سفر صبح زود در امتداد دریای مرده است.

بیسان گفت که ماجراجویی زیادی در اطراف فلسطین وجود دارد که انتظارش را ندارید. برای مثال، در فصول خاص، فصل برداشت زیتون در فلسطین، سفر‌ها شامل بازدید از مزرعه زیتون یا کارخانه روغن زیتون می‌شود.

محدودیت‌های سفر

علیرغم امکان کاوش در بسیاری از نقاط فلسطین از طریق گروه تور، یک چالش همچنان عدم امکان حرکت آزادانه است. از راه‌های مسدود شده تا ایست‌های بازرسی و حملات شهرک نشینان، تأثیر اسرائیل در همه جا احساس می‌شود و گاهی اوقات غیرممکن است که بر آن غلبه کرد.

بیسان معتقد است که پوشش آزار و اذیت فلسطینیان توسط اسرائیل بسیار مهم است، به ویژه در نشان دادن سرکوب شهروندان عادی. با این حال، او معتقد است که نشان دادن ماهیت و فرهنگ فلسطین نیز کلیدی برای از بین بردن تصورات قبلی در مورد این کشور است.

او می‌گوید: در حال حاضر پلتفرم‌های بزرگی وجود دارد که در مورد اشغالگری اسرائیل می‌نویسند، ما می‌خواهیم چیز دیگری را نشان دهیم.

این زن جوان فلسطینی افزود: وقتی به جایی می‌رویم و مردم محلی را ملاقات می‌کنیم، عموماً همه بسیار سخاوتمند و بسیار مهربان هستند و از آن‌ها استقبال می‌کنند.

تا کنون، این پروژه تا حد زیادی موفقیت آمیز بوده است و مردم محلی و مردم در سطح بین المللی علاقه نشان داده اند.

بیسان توضیح می‌دهد: برای مهاجرانی که منتظر دیدن سرزمین خود هستند، از آمریکای لاتین، ایالات متحده، خلیج فارس، همه کسانی که هرگز اینجا نبوده اند، این فقط اطلاعات نیست، در واقع بسیار احساسی است.

رویای گسترش

اشغالگری اسرائیل همراه با حوادث ناگهانی که می‌تواند بلافاصله تور‌ها را متوقف کند، محدودیت‌هایی را برای گسترش گروه تور تا کنون ایجاد کرده است. برای این دو نفر، سازماندهی تور‌ها در مواقعی می‌تواند یک تجربه خسته کننده باشد.

بیسان می‌گوید: ما فلسطینی هستیم و نمی‌توانیم به نصف فلسطین برسیم. به عنوان مثال، ما دوست داریم به غزه و حیفا سفر کنیم، اما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم، فقط به این دلیل که دارندگان کارت شناسایی فلسطینی هستیم.

به گزارش فرارو، اخبار بد، رویداد‌های ناگهانی، حملات یا سیاست نیز می‌توانند تور‌ها را متوقف کنند و منجر به لغو در آخرین لحظه شوند.

در حال حاضر، بیسان و ملک از ایجاد تعادل در تور‌ها و همچنین پروژه‌های دیگر لذت می‌برند. اما برای این دو، که امیدوارند روزی گروه تور را گسترش دهند و آن را به شغل تمام وقت خود تبدیل کنند، این واکنش مردم است که ارزش آن را دارد.

بیسان می‌گوید: بسیاری از گردشگران در سراسر جهان به دلیل آنچه در رسانه‌ها می‌بینند در بازدید از فلسطین تردید دارند، اما ما آن را تغییر خواهیم داد.

۰
ارسال نظر